Nowoczesne, niskopodłogowe Solarisy Urbino zasiliły tuż przed świętami Bożego Narodzenia flotę autobusową Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Dostarczone pojazdy to efekt realizacji dwóch zamówień z drugiej połowy 2009 roku. Obejmowały one łącznie 18 fabrycznie nowych Solarisów Urbino 12 oraz 5 przegubowych, osiemnastometrowych Solarisów Urbino 18. Wszystkie pojazdy są już w stolicy Małopolski.

Krakowskie MPK postawiło w przetargach, jak zwykle, na najwyższą jakość, nowoczesne rozwiązania, a zarazem komfort podróżnych. Autobusy wyposażone są w wydajną, zapewniającą latem przyjemny chłód, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. System monitoringu składający się z 4 kamer znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Obraz jest rejestrowany, a dodatkowo kierowca może na bieżąco śledzić to co się dzieje w pojeździe. Silniki spełniające rygorystyczną normę emisji spalin EEV są dowodem na ekologiczny charakter pojazdów w Grodzie Kraka. Zamontowany w autobusie system informacji pasażerskiej, składa się z kilku, wielofunkcyjnych monitorów. Natomiast komfort podróżowania zapewniają wygodne, miękkie siedzenia. Wzór obić miejsc siedzących w pełni nawiązuje do miasta, w którym Solarisy pełnią służbę – przedstawiają bowiem lajkonika, jeden z symboli Krakowa. Wraz z tegoroczną dostawą liczba “jamników z krakuską” (symbol Solarisów w Krakowie) przekroczyła 130 sztuk.

Informacje dodatkowe:

Solaris Bus & Coach jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych InterUrbino oraz autobusów specjalnych. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała blisko 6000 autobusów, które jeżdżą po drogach 21 krajów. Solaris Bus & Coach jest firmą rodzinną. Założycielami i właścicielami firmy są Solange i Krzysztof Olszewscy. Firma wprowadziła autobusy niskopodłogowe na rynek polski i w krótkim czasie zdobyła pozycję lidera w tym segmencie utrzymując ją po dziś dzień. Solaris Bus & Coach od początku działalności dynamicznie się rozwija i powiększa paletę produktów o kolejne modele autobusów opartych na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Tylko w ostatnich trzech latach spółka zwiększyła sprzedaż o blisko 200 % wprowadzając jednocześnie na rynek aż 10 nowych modeli. Jednym z nich był pierwszy w Europie seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. W 2009 roku Solaris zaprezentował także pierwszy pojazd szynowy, tramwaj Solaris Tramino.

Mateusz Figaszewski
e-mail: mateusz.figaszewski@solarisbus.com
tel. kom. +48 601 652 179