Dyrektywy Unii Europejskiej wymuszają na producentach wyposażanie samochodów w kolejne elementy wpływające na bezpieczeństwo. W 2011 roku obowiązkowe w nowych samochodach rejestrowanych na terenie Unii Europejskiej staną się światła do jazdy dziennej oraz system ESP.

Auta sprzedawane od listopada 2011 roku będą musiały mieć w standardzie ESP, czyli system kontroli trakcji i stabilności samochodu. W połowie ubiegłego roku mniej więcej połowa nowych samochodów miała na stanie ESP. W części pozostałych system pojawi się w egzemplarzach produkowanych od sierpnia i września – wówczas wiele firm rozpocznie produkcję samochodów z roku modelowego 2012.
W latach 2011-2012 wejdą w życie także zmiany dotyczące ciężarówek. Również one otrzymają światła do jazdy dziennej, a ich naczepy lub nadbudowy będą musiały zostać oklejone odblaskowymi taśmami konturowymi.

Rok później obowiązkiem mają stać się systemy ostrzegające o opuszczaniu pasa ruchu oraz – powszechnie już stosowany – asystent awaryjnego hamowania.
Przypomnijmy też, że od 1 stycznia 2011 roku weszła w życie najnowsza europejska norma prawna, regulująca wymagania dotyczące emisji spalin – Euro 5. Nowe samochody osobowe, których silniki nie spełniają tej normy, można było rejestrować jedynie do końca 2010.

źródło: www.onet.pl