Auto dla wielu ludzi staje się jednym z obszarów z trójkąta życia. Obok domu i pracy, to właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu. Bosch przygotował swoją wizję tego, jak w przyszłości będzie wyglądała jazda samochodem i do jakiej rangi będą one według niego musiały dorosnąć.

37788268_303

Zgodnie z koncepcją auta przyszłości według firmy Bosch, samochody staną się z upływem czasu czymś na kształt osobistego asystenta na czterech kołach.

Zdaniem dr Dirka Heisela, członka zarządu Robert Bosch GmBH:
– Łączenie samochodów z ich otoczeniem oraz internetem stanowi kluczowe wyzwanie dla przyszłej mobilności. W ten sposób sprawiamy, że łączność z siecią jest doświadczana osobiście, a ludzie zyskują więcej czasu na prowadzenie własnego życia, nawet podczas kierowania samochodem.

W koncepcie Bosch kamera monitorująca rozpoznaje kierowcę, po czym dostraja ustawienia kierownicy, lusterek oraz temperaturę wnętrza do jego preferencji. Do tego dochodzi dostosowanie barwy wskaźników i aktualizacja dat w terminarzu, a także ulubiona muzyka i cel jazdy w nawigacji, ustawiony przez kierowcę jeszcze przed wyjściem z domu.

Systemy w aucie przyszłości od Bosch czuwają także nad kondycją kierowcy. Gdy jego powieki stają się zbyt ciężkie, a tętno spada, system wysyła ostrzeżenie. W przypadku ekstremalnego niebezpieczeństwa, powodowanego np. zaśnięciem kierowcy, może też interweniować w ruchy kołem kierownicy.

Tzw. HMI (Human Machine Interface) zamienia auto przyszłości w osobistego asystenta, który dostarcza kierowcy istotnych informacji w odpowiednim momencie. Sterowanie większością funkcji auta odbywa się za pomocą gestów i poprzez dotyk, dzięki wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych. Wytwarzają one wyczuwalny opór, kiedy kierowca wykonuje gest dokładnie w obszarze rejestrowanym przez kamerę.

index

Auto przyszłości ma się łączyć z domem, warsztatem i w ogóle całym światem przyszłości. W trakcie powrotu do domu, będzie można na przykład zaplanować wieczorny posiłek. Niejaki Mykie – asystent kuchni Bosch, może w aucie zaproponować przepisy kulinarne online. Wystarczy tylko zajrzeć do wnętrza podłączonej do sieci lodówki, by w głowie poukładać sobie kolacyjne menu.
Do tego dochodzi możliwość sprawdzenia, czy aby na pewno przed wyjściem z domu pozamykano wszystkie okna i drzwi. Gdyby tak się nie stało, wystarczy gest lub ruch palcem po wyświetlaczu, aby automatycznie zamknąć dom.

Ponadto podłączony do internetu samochód komunikuje się również z warsztatem. Powiadamia on kierowcę o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego, na żądanie wyznaczy termin wizyty i może zapewnić, że niezbędne części zamienne będą na niego czekały w serwisie.