Łańcuchowy napęd rozrządu to sprawdzone rozwiązanie, które z powodzeniem wykorzystuje wielu producentów samochodów. Ostatnio jednak odnotowujemy coraz więcej przypadków zerwania tego łańcucha.

Z technicznego punktu widzenia może to mieć kilka zasadniczych przyczyn, które należy prawidłowo zdiagnozować.

Za poprawną współpracę łańcucha rozrządu z kołami zębatymi, odpowiadają napinacze hydrauliczne regulujące jego napięcie w zależności od obciążenia silnika. Warsztatom nie są obce wymiany łańcuchów zarówno w stosunkowo nowych jednostkach, jak też w autach starszej daty.

Objawy zbliżającej się awarii rozpoznamy przede wszystkim po zbyt głośnej pracy rozrządu przy nierozgrzanym silniku. Dźwięk, jaki towarzyszy pracy silnika w tym przypadku przypomina terkotanie lub stukanie, którego przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowo działający napinacz, który nie jest w stanie odpowiednio regulować napięcia łańcucha. Zjawisko to może powodować uderzanie łańcucha o obudowę, która go osłania lub jego prowadnicę. Częstotliwość terkotania będzie wzrastać wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika, dlatego warto przekonać się o tym poprzez kilkukrotne dodanie gazu. Po rozgrzaniu jednostki do temperatury roboczej, dźwięk ten może ulec nieznacznemu wyciszeniu.

Poza tym, wyciągnięcie się łańcucha może spowodować nieznaczne przesunięcie faz rozrządu, co objawia się nierówną pracą silnika, słabą reakcją na dodawanie gazu oraz wyższym niż normalne zużyciem paliwa. W niektórych samochodach na desce rozdzielczej aktywuje się kontrolka “check engine”. W takiej sytuacji, po podłączeniu komputera diagnostycznego i sprawdzeniu dostępnych sterowników otrzymamy błąd czujnika wałka rozrządu lub/i położenia wału korbowego. Nie jest to jednak reguła.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii łańcucha? Mogą być to błędy montażowe po stronie mechanika, który np. nieprawidłowo określił wzajemne położenie znaków nastawczych. Jest jednak wiele innych przyczyn, niezwiązanych z czynnikiem ludzkim.

Awaria łańcucha może być spowodowana niskim ciśnieniem oleju zasilającego napinacz. Przyczyną takiej usterki jest najczęściej nieprawidłowo działająca pompa oleju, która nie podaje oleju pod odpowiednim ciśnieniem. W przypadku braku ciśnienia możemy mówić także o utrudnionym przepływie oleju z miski np. z powodu zwężenia średnicy rurki olejowej, która może ulec zatkaniu. Dlatego też zalecamy, aby każdorazowo wymienić ten element wraz z napędem rozrządu.

Inna przyczyna awarii rozrządu łańcuchowego dotyczy zastosowania oleju silnikowego o niskiej jakości. Nie zapewnia on odpowiedniej pracy napinaczy. Kolejna przyczyna to po prostu zbyt niski stan oleju, za co zazwyczaj odpowiadają sami kierowcy, którzy nie kontrolują go regularnie.

Warto zwrócić uwagę na to, że awaria rozrządu łańcuchowego zazwyczaj wynika z zaniedbań, niezwiązanych bezpośrednio z tym układem. Łańcuch wydłuża się w wyniku zużycia jego sworzni, na co wpływa zbyt niskie ciśnienie oleju, jego stan poniżej minimum lub olej o niskiej jakości. Wyciągnięty łańcuch uderza z kolei o obudowę lub prowadnicę, doprowadzając do ich zniszczenia. W tym przypadku minimalne zaniedbanie lub usterka jednego elementu, natychmiast wpływa na pracę drugiego.

Z uwagi na powiązanie wielu współpracujących elementów, podczas wymiany rozrządu, powinno się wymienić wszystkie, nawet najdrobniejsze części, wchodzące w skład tego układu, niezależnie od liczby kilometrów przejechanych od ostatniej wymiany rozrządu.

Decydując się na zakup nowych części, najbezpieczniej wybrać zestaw rozrządu od jednego producenta. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i odznaczać się taką samą wysoką jakością wykonania. Przykładem tego są produkty SKF, które można kupić jako gotowe zestawy, przygotowane do montażu.